Vyplatí se stavět nízkoenergetické domy Ostrava?


Pokud máte pozemek a chcete si na něm postavit dům, jistě přemýšlíte nad tím, jaký to bude. Možností je spousta, ovšem v současné době hrají prim ty nízkoenergetické, jako jsou například nízkoenergetické domy Ostrava. Ty se na rozdíl od těch klasických vyznačují tím, že jejich konstrukce minimalizuje spotřebu energie. Jednoduše řečeno, spotřebujete zde v průměru méně za topení, vodu i elektřinu. To zní samozřejmě velmi dobře, a není tedy divu, že o něm mnoho lidí uvažuje. I zde však platí, že není vhodný pro každého. Tyto snížené náklady totiž nejsou zadarmo.

stavba nového domu

V první řadě je zde samozřejmě cena. Veškeré úsporné zařízení, stejně jako kvalitní izolace, která je tu použita, jsou poměrně drahé. V průměru tak za takový dům zaplatíme podstatně více, než kdybychom si postavili ten obyčejný. Když k tomu navíc připočteme fakt, že tento si v podstatě nemůžeme postavit sami, nýbrž musíme najmout profesionální firmu, cena se ještě zvýší.

Pak je zde také fakt, že ony úsporné přístroje a zařízení nejsou až tak pohodlné. Znamená to, že nám například ze sprchové hlavice bude téci méně vody. Že žárovka nebude vydávat klasické teplé světlo, nýbrž to studené, které známe z LED zářivek a které není ani zdaleka tak dobré pro oči. Kvalitní izolace zase znamená nutnost pravidelného větrání, a to i v nejtvrdších mrazech, aby se uvnitř nedržela vlhkost a aby byla umožněna dostatečná výměna čerstvého vzduchu.

plán nízkoenergetického domu

Výměnou za to vám však budou značně snížené účty za energie, což v dnešní době rozhodně není k zahození. Jen je potřeba si spočítat, za kolik let se vám investice do tohoto typu domu vrátí, a o kolik tímto způsobem ročně ušetříte. Tak zjistíte, zda se vám stavba nízkoenergetického domu skutečně vyplatí, nebo za pro vás bude lepší ten klasický. Ani ten bychom totiž neměli zavrhovat, neboť i on má své nesporné https://theses.cz/id/4kmsul/Diplomov_prce_Lucie_Pokorn.pdf výhody.