Už nás nebaví mírné klima středu Evropy


Klimatické změny mnozí lidé považují za přehnané, neboť vyšší množství vyprodukovaného oxidu uhličitého přispívá k masivnějšímu růstu rostlinné vegetace, která zas produkuje kyslík, takže tím nadměrnou bilanci oxidu uhličitého snadno vyrovná. A že potřebujete oxid uhličitý dodávat i rostlinám do akvária, aby mohly růst, to vám potvrdí každý zkušený akvarista. Druhá věc je systematické kácení lesů a přehnaná výstavba lidských sídel, hlavně pro komerční účely, takže bychom se měli spíše zaměřit na ochranu lesů a stejně tak i na přehnané sekání travnatých ploch, kde to není zapotřebí, aby tu vegetace mohla produkovat kyslík.

palmy ve Splitu

Jestliže si ovšem odmyslíme tyto lidské nešvary, stále je v našem mírném středoevropském pásmu klima na přibližně shodné úrovni, jako před mnoha desítkami let. Ověříte si ta jak na základě statistických měření, tak i sami na sobě. Zima je tu stále příliš dlouhá, a abychom si užili léta jaksepatří, pospícháme většinou k moři. Subtropické klima láká velmi mnoho obyvatel naší země a mnozí z nich také v létě směřují k moři do Chorvatska.

Chorvatsko Split

Chorvatsko je pro letní dovolenou ideální – je tu příjemné teplo, spousta Slunce a mořský vzduch tomu dodává tu správnou atmosféru. Léto trvá v Chorvatsku mnohem déle, než u nás, a jsou tu také kratší a výrazně mírnější zimy, což odpovídá subtropickému klimatu, ostatně, ve Splitu rostoucí palmy v ulicích města vás ihned přesvědčí o tom, že nejste v Praze.Někteří lidé už mírné klimatické pásmo dávno opustili a do Chorvatska se odstěhovali, využili v Chorvatsku realit na prodej, pořídili si tu apartmán a do České republiky jezdí jen výjimečně, leda tak za některými památkami nebo na hory, které jsou z naší země jednou z nejvyhledávanějších lokalit. Chorvatsko považují za svůj domov a subtropické klima by již nevyměnili za nic na světě.